Jakie napięcie powinien mieć pastuch elektryczny w Twoim gospodarstwie?

Pastuch elektryczny to konstrukcja wykorzystywana do zabezpieczania pastwisk oraz pól uprawnych. Zapobiega wydostawaniu się zwierząt hodowlanych z wyznaczonego terenu, a także chroni je przed drapieżnikami. Jakie napięcie wyładowania powinien mieć pastuch dla Twojego gospodarstwa? Sprawdź, jak to obliczyć.

Ogrodzenie elektryczne w gospodarstwie – jakie powinno mieć napięcie?

Obecnie w wielu gospodarstwach stawia się na pastuch elektryczny. Jakie napięcie powinna mieć taka konstrukcja? Wszystko zależy przede wszystkim od tego, jakie zwierzęta wypasają się na łące. Trzeba bowiem pamiętać, że pastuch nie może powodować u nich zagrożenia dla zdrowia czy życia.

Napięcie początkowe pastucha elektrycznego w przypadku hodowli owiec czy świń może wynosić nawet 15 000 V. Zwierzęta te mają bowiem grubą warstwę tłuszczu lub włosia, które skutecznie chronią je przed odczuwaniem bólu w związku z porażeniem prądem. Nieco inaczej jest w przypadku bydła mlecznego i koni. Impuls elektryczny ogrodzenia na pastwiskach, na których wypasają się te zwierzęta, powinien wynosić nie więcej niż 8000-10000 V.

W hodowlach kur, gęsi czy indyków minimalne napięcie wyładowania wynosi 4000, a maksymalne – 5000 V. Nie należy przekraczać tych wartości, by nie narazić zwierząt hodowlanych na problemy zdrowotne. Trzeba bowiem pamiętać, że w Polsce stosowanie pastucha jest legalne, ale jednocześnie obowiązkiem hodowcy jest dbanie o dobrobyt stada.

Po co montujemy pastuch elektryczny wokół terenu gospodarstwa?

Zabezpieczenie pastwiska lub uprawy ogrodzeniem elektrycznym niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim chroni ono tereny należące do gospodarstwa przed dzikimi zwierzętami. Zapobiega też sytuacji, w której stado opuściłoby pastwisko. Gdy zwierzę zbliży się do linii ogrodzenia, porażenie prądem skutecznie zniechęca je do jej przekroczenia.

Korzyści wynikających z zastosowania ogrodzeń elektrycznych jest jeszcze kilka. Dzięki nim osoby postronne nie zbliżają się do obcych zwierząt, a linia płotu skutecznie wyznacza granice pastwiska należącego do rolnika. Same konstrukcje tego typu są też łatwe w montażu i stosunkowo tanie. Dzięki nim można szybko ogrodzić duży teren – zarówno pastwisko, jak i pole uprawne. Użytkownik może sam wybrać wysokość i długość ogrodzenia, a także włączać prąd w pastuchu elektrycznym, gdy jest on potrzebny.

Czym się kierować przy wyborze pastucha elektrycznego? Lewmik wyjaśnia!

Przy wyborze ogrodzenia elektrycznego warto zwrócić uwagę na kilka czynników, jak:

  • napięcie – wybór odpowiedniej energii impulsu wpływa na skuteczność konstrukcji oraz jej bezpieczeństwo stosowania,
  • jakość wykonania – ogrodzenia elektryczne muszą być trwałe i stabilne, by sprostać sile dzikich i hodowlanych zwierząt,
  • wysokość – pastuch elektryczny powinien być na tyle wysoki, by zapobiegać możliwości przeskoczenia ogrodzenia przez zwierzę,
  • uniwersalność – w wielu pastuchach energia impulsu zależy od ustawień wybranych przez samego użytkownika, co pozwala na stosowanie konstrukcji w przypadku różnych gatunków zwierząt.

Nie bez znaczenia jest też wybór elektryzatora. Powinien być on dopasowany do długości ogrodzenia, właściwości terenu i gatunku zwierząt. Ważne jest zwłaszcza napięcie na zaciskach elektryzatora odłączonego od ogrodzenia. To od niego zależy możliwość stosowania urządzenia w danym stadzie.

W razie problemów ze znalezieniem odpowiedniego produktu warto skorzystać z pomocy specjalistów. To osoby, które doskonale wiedzą, jakie konstrukcje sprawdzą się np. przy wypasie bydła, a jakie zabezpieczą uprawę przed dzikami. Pomogą dobrać elektryzator i pozostałe elementy, które uchronią Twoje gospodarstwo przed dziką zwierzyną.

W sklepie Lewmik.pl znajdziesz pastuchy elektryczne wraz z niezbędnymi akcesoriami. Warto sprawdzić ich ofertę.

Materiał promocyjny



Zobacz także:
Photo of author

Dariusz

Dodaj komentarz