Jak prawidłowo owijać bele?

Jak skuteczne i bezpieczne owijać bele, aby zapewnić im stabilność i ochronę? Przeczytaj artykuł, gdzie przedstawiamy najważniejsze wskazówki, które pomogą w usprawnieniu tego procesu. Dowiesz się również, jak zabezpieczyć sianokiszonkę oraz czym kierować się przy wyborze siatki do bel. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej!

Owijanie bel – najczęstsze problemy 

Najczęstsze problemy związane z owijaniem bel są związane z rozerwaniem lub zanieczyszczeniem siatki wynikającym z powstania oczka czy naruszenia wątku lub osnowy, które poszerza się w przeciwną stronę do strony prowadzenia siatki. To ostatecznie prowadzi do uszkodzenia i rozdzielenia siatki w miejscu, gdzie powstało oczko. Przyczyną może być wiele różnych czynników, ale zawsze będą one prowadziły do powstania oczka na siatce do owijania bel. Niżej wyjaśniamy, jak uniknąć tego problemu.

Jak owijać bele? Poznaj nasze wskazówki!

Owianie bel to kluczowy etap w procesie przygotowywania oraz przechowywania siana czy kiszonki. Odpowiednie owijanie bel zapewnia ich ochronę przed wilgocią, pleśnią i uszkodzeniami mechanicznymi. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci efektywnie owijać bele:

  1. Miejsce umieszczenia rolki nie może być zanieczyszczone. Upewnij się również czy aby na pewno metalowe powierzchnie, z którymi styka się siatka do bel, nie są zardzewiałe oraz czy nie posiadają ostrych krawędzi, które mogłyby ją uszkodzić. W razie potrzeby użyj papieru ściernego, aby je usunąć. Upewnij się, że droga przesuwu za mechanizmem podającym jest czysta. Wtedy zyskasz pewność, że przesuw siatki nie będzie hamowany. Jak to rozpoznać? Często można zauważyć, że siatka do owijania bel posiada „wybrzuszenie” na początku cyklu owijania. 
  2. Nadmierne tarcie siatki do bel lub nierówna powierzchnia prowadzą do jej rozerwania. Podczas wykorzystywania np. dwóch wałków do podawania upewnij się, że są one prawidłowo ustawione względem siebie i mają odpowiednie napięcie. To ważne dla zapewnienia równomiernego podawania siatki do bel z optymalnym naprężeniem. Niepoprawnie ustawione wałki to przyczyna nierównego przesuwu siatki, co z kolei wiąże się z nieprawidłowym cięciem podczas cyklu owijania. 
  3. Ile razy owijać bele siatką? Im drobniej jest ona pocięta, tym większą siłą działa na siatkę. W większości przypadków zgodnie z zaleceniami producentów siatki, bele warto owinąć przynajmniej 3 warstwami.

Rozpoczynasz belowanie po dłuższym przechowywaniu siatki? 

W tym przypadku najpierw musisz upewnić się, że włókna siatki nie posiadają żadnych uszkodzeń. Niepoprawne podawanie siatki skutkuje niewłaściwym naprężeniem, a to prowadzi do problemów z podawaniem jak i cięciem siatki. Sprawdź, czy drążki napinające są wypolerowane i czyste – wtedy unikniesz nadmiernego tarcia. 

Owijanie bel sianokiszonki – jak przeprowadzić ten proces poprawnie? 

Owijanie bel sianokiszonki to ważna część procesu produkcji paszy, która pomaga zachować jej wartości odżywcze i świeżość. Szczelne pakowanie zbiorów, takich jak trawa, lucerna czy koniczyna, w plastikową folię wymaga od nas uwagi i precyzji, aby ograniczyć dostęp powietrza do środka beli, co sprzyja fermentacji kiszonkowej i zapobiega psuciu się materiału. Oto kilka wskazówek, które pomogą wykonać poprawnie cały ten proces:

  • natychmiast zabezpiecz masę roślinną folią, 
  • użyj trzech warstw folii, aby zapewnić pełną ochronę paszy i zabezpieczyć ją przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą wpływać na jej jakość, 

Jaką siatkę do owijania wybrać? 

Wybór odpowiedniej siatki do owijania belek odgrywa olbrzymią rolę dla zapewnienia jakości i trwałości paszy. Oto kilka ważnych czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze folii:

  • Materiał – grubsza folia to często większa wytrzymałość, a tym samym lepsze zabezpieczenie przed uszkodzeniami oraz rozdarciami.
  • Rozciągliwość – wybierz folię, która ma wysoką wytrzymałość na rozciąganie i przebicie. Uzyskasz gwarancję, że ta nie rozpadnie się podczas owijania i będzie trwała przez cały okres przechowywania.
  • Odporność na promieniowanie UV – folia powinna być odporna na szkodliwy wpływ promieni słonecznych. Szczególnie wtedy, gdy bele są przechowywane na zewnątrz przez dłuższy okres. Brak ochrony UV może prowadzić do osłabienia folii i zwiększenia ryzyka uszkodzeń. 

Tekst promocyjny



Zobacz także:
Photo of author

Dariusz

Dodaj komentarz