Uprawa bezorkowa

System uprawy bezorkowej znany jest już od dziesięcioleci, pierwsze takie próby miały miejsce w ubiegłym wieku w Anglii. Jak sama nazwa wskazuje jest to sposób uprawy ziemi wyłączający orkę a wiec jest to rodzaj powierzchniowej uprawy oraz siew bezpośredni.

Zimowa orka oraz wiosenne zabiegi są bardzo czasochłonne i generują wysokie koszty dlatego szczególnie rolnicy posiadający duże gospodarstwa z dużym areałem szukają oszczędności nie tylko środków pieniężnych przeznaczonych na uprawę ale także czasu.
Według różnych źródeł koszty redukują się od 50 -70% a czas który trzeba poświęcić na przygotowanie gleby nawet pięciokrotnie w zależności od stosowanych kombinacji sprzętowych. W województwie kujawsko-pomorskim od kilku lat przeprowadzane są testy na polach a wyniki wahają się w zależności od kombinacji maszyn użytych do obróbki gleby oraz jakości i rodzaju gleby. Uprawa uproszczona polega na spłyceniu uprawy i zmniejszeniu liczby zabiegów aż do całkowitej redukcji zabiegów w przypadku uprawy zerowej.

Zaletami uprawy bezorkowej są niskie koszty, mniej potrzebnego czasu który można wykorzystać w inny sposób, mniejsze osuszanie gleby oraz zatrzymanie wilgoci a co za tym idzie mniejsza erozja gleby, łatwiejsze dotrzymanie terminów agrotechnicznych. Taka uprawa powoduje wzrost populacji dżdżownic a co za tym idzie większa liczba kanalików tworzonych przez te organizmy, zapewnia to utrzymanie przepuszczalności oraz lepsze napowietrzanie gleby. Taka uprawa jest dobra w przypadku zbóż.

Wadami uprawy bezorkowej może być zwiększone zachwaszczenie(perz, mniszek lekarski) oraz zmiana jego struktury co przekłada się na zwiększenie nakładów na herbicydy i nasiona. Przy takiej uprawie i użyciu nieodpowiednich maszyn trzeba liczyć się z niedokładnym zniszczeniem ścierni i słabym przykryciem obornika.

System uproszczony nie nadaje się do uprawy buraka cukrowego w związku z jego systemem korzennym.

Strip till – system pasowy

Jednym z najszybciej zyskujących popularność wśród rolników jest system pasowy (z ang. Strip-till). Poprzez układ rożnych stref roboczych robi się pasowe spulchnianie gleby z redukcją resztek pożniwnych w jednym przejeździe. Umieszczenie na maszynach zbiorników na nawozy (fosfor, azot) daje możliwość nawożenia pod korzeń co przekłada się na większe plony. Jest wiele firm produkujących maszyny do uprawy pasowej a także rolnicy tworzą swoje maszyny pasujące do ich pól.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz