System uprawy bezorkowej

System uprawy bezorkowej znany jest już od dziesięcioleci, pierwsze takie próby miały miejsce w ubiegłym wieku w Anglii. Jak sama nazwa wskazuje jest to sposób uprawy ziemi wyłączający orkę, a wiec jest to rodzaj powierzchniowej uprawy oraz siew bezpośredni.

Dlaczego uprawa bezorkowa?

Zimowa orka oraz wiosenne zabiegi są bardzo czasochłonne i generują wysokie koszty dlatego szczególnie rolnicy posiadający duże gospodarstwa z dużym areałem szukają oszczędności nie tylko środków pieniężnych przeznaczonych na uprawę, ale także czasu.
Według różnych źródeł koszty redukują się od 50 -70%, a czas który trzeba poświęcić na przygotowanie gleby nawet pięciokrotnie w zależności od stosowanych kombinacji sprzętowych. W województwie kujawsko – pomorskim od kilku lat przeprowadzane są testy na polach, a wyniki wahają się w zależności od kombinacji maszyn użytych do obróbki gleby oraz jakości i rodzaju gleby. Uprawa uproszczona polega na spłyceniu uprawy i zmniejszeniu liczby zabiegów aż do całkowitej redukcji zabiegów w przypadku uprawy zerowej.

Jakie są zalety uprawy bezorkowej?

Zaletami uprawy bezorkowej są niskie koszty, mniej potrzebnego czasu który można wykorzystać w inny sposób, mniejsze osuszanie gleby oraz zatrzymanie wilgoci, a co za tym idzie mniejsza erozja gleby, łatwiejsze dotrzymanie terminów agrotechnicznych. Taka uprawa powoduje wzrost populacji dżdżownic, gdzie liczba kanalików tworzonych przez te organizmy, zapewnia to utrzymanie przepuszczalności oraz lepsze napowietrzanie gleby. Taka uprawa jest dobra w przypadku zbóż.

Jakie są wady?

Wadami uprawy bezorkowej może być zwiększone zachwaszczenie (perz, mniszek lekarski) oraz zmiana jego struktury. Przekłada się to na zwiększenie nakładów na herbicydy i nasiona. Przy takiej uprawie i użyciu nieodpowiednich maszyn trzeba liczyć się z niedokładnym zniszczeniem ścierni i słabym przykryciem obornika.

System uproszczony nie nadaje się do uprawy buraka cukrowego w związku z jego systemem korzennym.

Strip till – system pasowy.

Jednym z najszybciej zyskujących popularność wśród rolników jest system pasowy (z ang. Strip-till). Poprzez układ rożnych stref roboczych robi się pasowe spulchnianie gleby z redukcją resztek pożniwnych w jednym przejeździe. Umieszczenie na maszynach zbiorników na nawozy (fosfor, azot) daje możliwość nawożenia pod korzeń co przekłada się na większe plony. Jest wiele firm produkujących maszyny do uprawy pasowej a także rolnicy tworzą swoje maszyny pasujące do ich pól.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany , aby pisać komentarze.