Stal nierdzewna w rolnictwie

Dziś w rolnictwie można zaobserwować przełom różnych zastosowań stali nierdzewnej. Coraz więcej przedsiębiorców i rolników szuka oszczędności w dłuższej perspektywie czasu, a co za tym idzie szukają nowych materiałów. Takim materiałem jest tworzywo sztuczne ale nie wszystko może być wykonane z tego materiału. Materiałem przyszłości dla rolnictwa jest na pewno stal nierdzewna.

Jakie są powody aby tak twierdzić?

Powodów jest kilka:

  • nie koroduje dzięki zawartości chromu,
  • ma wysoką wytrzymałość na temperaturę,
  • jest łatwa w utrzymaniu w czystości oraz odporna na środki chemiczne,
  • wygląda estetycznie,
  • najważniejszym argumentem przemawiającym za użyciem stali nierdzewnej jest to, że przy odpowiednim doborze gatunku jej cykl życia może być dłuższy niż 100 lat;

Dlaczego stal nierdzewna się opłaca?

Dłuższy cykl życia stali nierdzewnej powoduje, że jest ona dużo tańsza w dłuższej perspektywie czasu. Przez ekspertów z ICDA ( Międzynarodowe Stowarzyszenie Chromu ) został opracowany wzór LCC. Pozwala on na obliczenie różnicy kosztów zakupu i użycia stali węglowej i stali nierdzewnej:


Koszt zakupu materiału+ koszt montażu i instalacji+ suma kosztów utrzymania w okresie+ koszty wymiany+ koszty straconej produkcji- ceny złomu stali którą wymieniliśmy.

Każdy może według tego wzoru policzyć indywidualnie co jest lepiej opłacalne. Możemy dla przykładu pokazać jak wyglądają obliczenia za pomocą tego wzoru na przykładzie instalacji 20 karmników dla trzody chlewnej na okres 20 lat. Nie sugerujmy się sumami gdyż są tylko poglądowe.

 

OpisStal nierdzewnaStal węglowa
Koszt materiału8000 zł Według ceny stali na dzień pisania artykułu2000 zł Według ceny stali na dzień pisania artykułu
Koszt produkcji3000 zł Całkowity koszt wyprodukowania towaru3000 zł Całkowity koszt wyprodukowania towaru
Koszt montażu i instalacji1500 zł Montaż urządzeń3000 zł Montaż, zabezpieczenie antykorozyjne, malowanie
Koszty utraconej produkcji0 zł Koszt związane z przestojem produkcji podczas wymiany urządzeń0 zł Koszt związane z przestojem produkcji podczas wymiany urządzeń
Koszty wymiany0 zł Koszt wymiany zużytych, skorodowanych urządzeń8000 zł Koszt wymiany zużytych, skorodowanych urządzeń
Suma kosztów utrzymania w okresie0 zł Wszystkie koszty w danym okresie8000 zł Wszystkie koszty w danym okresie
Całkowity koszt12500 zł Całkowity koszt przy urzyciu stali nierdzewnej16000 zł Całkowity koszt przy użyciu stali zwykłej


Jakie płyną z tego wnioski?

Na tym przykładzie w ciągu 20 lat tylko raz wymieniliśmy urządzenia, a koszt całkowity jest dużo większy po stronie stali zwykłej. Tego wzoru można używać do obliczenia kosztu całkowitego w wielu aspektach i dziedzinach gospodarstwa rolnego.

Ze stali nierdzewnej można wyprodukować wszystko to co ze stali czarnej. Jest to tańsze rozwiązanie w dłuższej perspektywie i dlatego dzisiaj w różnych gałęziach przemysłu oraz w rolnictwie stal nierdzewna wypiera stal czarną.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany , aby pisać komentarze.