Maszyny przyszłości

Maszyny bezzałogowe

Czy przyszłość maszyn rolniczych będzie wyglądać właśnie tak? Producent ciągników Case IH na pokazie Farm Progress Show w Iowa przedstawił bezzałogowy, zdalnie sterowany traktor, który może pracować z różnymi rodzajami osprzętu.

Autonomiczny traktor nie ma kabiny, może za to być sterowany za pomocą komputera lub tabletu interaktywnego. Dzięki temu zaprogramowane etapy pracy oraz prowadzenie traktora mogą być stale nadzorowane, a w razie potrzeby korygowane. Ciągnik bez traktorzysty może być wykorzystywany do różnych prac, z orką, siewem, ochroną roślin i żniwami włącznie. W zależności od szerokości osprzętu, kształtu i wymiarów pola zintegrowane z traktorem urządzenie może zaplanować optymalną trasę przejazdu.

Dzięki radarowi, technologii laserowej LiDAR (Light Detection And Ranging) oraz kamerom na pokładzie traktor lokalizuje przeszkody i automatycznie zatrzymuje się przed nimi. W takim przypadku konieczna jest interwencja operatora, który dostaje optyczne i akustyczne sygnały ostrzegawcze, by skorygować trasę ciągnika. Autonomiczny ciągnik jest wyposażony w najnowsze technologie w sferze kontrolowania toru jazdy, telemetrii, wymiany i zarządzania danymi, by zapewnić największą możliwą wydajność i ekonomiczność pracy przy równoczesnej ochronie gleby.

Projekt jest oparty na budowie klasycznego ciągnika Case IH Magnum, całkowicie zmodyfikowanego na potrzeby pojazdu bez kabiny. Własna grupa projektowa CNH Industrial postawiła na nowoczesne wzornictwo o eleganckich i dynamicznych liniach. Charakterystyczny zarys maski został uzupełniony o błotnik z włókna węglowego,  reflektory robocze LED oraz rzucające się w oczy czarno-czerwone felgi.

Poprzez ten projekt Case IH testuje reakcję klientów na taką maszynę, by się dowiedzieć, czy obecnie ewentualnie w przyszłości można się spodziewać zainteresowania rolników autonomicznymi maszynami. Producent zapowiada wzrost wydajności i oszczędność czasu, gdyż jeden operator może sterować kilkoma maszynami za pomocą tabletu, a nawet wykonywać w tym czasie jeszcze inne zadania.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz