Dron dla rolnictwa

Firmy technologiczne proponują dron dla rolnictwa. Popularność tego urządzenia wciąż rośnie. Coraz częściej otrzymuje nowe praktyczne zadania. Drony znalazły swoje zastosowanie również w rolnictwie i jest to przestrzeń, w której wciąż mogą się rozwijać. Zobacz jak drony: DJI Mavic ProDJI Phantom 4 Pro mogą przysłużyć się rolnikowi.

DJI Mavic Pro

DJI Mavic Pro to kompaktowy dron, który ma niewielkie rozmiary. Zmieści się w małej torebce lub kieszeni kurtki, waży zaledwie 734 g. Ramiona i śmigło rozkłada się w kilka chwil. Mimo niewielkiego rozmiaru nie brakuje mu funkcjonalności. Może nagrywać stabilne filmy i robić ostre zdjęcia. Posiada 3-osiowy gimbal oraz kamerę wyposażoną w sensor ½.3’’12 Mpix, dzięki której rejestruje materiał wideo w4k/30 fps 60 Mbps, a zdjęcia wykonuje w rozdzielczości 4000×3000, również w trybie RAW.

 

Dron Mavic Pro posiada system wykrywania przeszkód pod sobą oraz z przodu, dzięki któremu może je ominąć. W pomieszczeniu utrzymuje stabilność dzięki systemowi VPS. Namierzyć go można dzięki systemowi GPS oraz GLONASS. Zasięg sterowania wynosi maksymalnie 4 km. Z telefonu lub tabletu, za pomocą sieci WiFi, można nim sterować do 80 m. Maksymalna prędkość to 65km/h. Czas lotu do 27 minut, a akumulator ładuje się nie dłużej niż 90 minut.  Jedną z ciekawych funkcji drona jest utrzymywanie się nad ziemią w trybie follow me, co pozwala na ciekawe nagrania podczas wycieczek.


DJI Phantom 4 Pro

Dużą zaletą Phantom 4 Pro jest kamera z calowym 20 <px sensorem Exmor R (CMOS). Kamera posiada również mechaniczną migawkę, która eliminuje efekt zakrzywienia obrazy, występujący przy szybkim ruchu kamery. Nagrywanie jest w rozdzielczości 4K/60fps H.264 oraz 4k/30fps H.265 przy zapisie w prędkości 100 Mb/s.

 

Dron Phantom 4 Pro wykrywa przeszkody w pięciu kierunkach. Posiada dodatkowe sensory z tyłu quadrocoptera i system w podczerwieni po bokach platformy. Podobnie jak Mavic Pro, można go namierzyć dzięki systemom: GPS i GLONASS. Dodatkowe kamery z tyłu oraz system podczerwieni pozwalają na skanowanie terenu do 7 m, a skanowany obszar ma kształt stożka o kącie 70 stopni w poziomie i 20 stopni w pionie. Podwójne moduły IMU oraz dwa kompasy na bieżąco kontrolują i korygują odczyt. Skanowana mapa terenu jest trójwymiarowa, dzięki czemu loty drona są bezpieczniejsze.

 

Ciekawymi funkcjami drona Phantom 4 Pro są na przykład Active Track lub Draw. Activ Track pozwala na śledzenie jakiegoś punktu. Może to być lot przed lub za śledzonym obiektem wraz z systemem wykrywania przeszkód (trace). Może to być też nagrywanie danego obiektu niezależnie od kierunku w którym leci dron (spotlight). Ostatnią opcją śledzenia jest podążanie z lewej lub z prawej strony za obiektem (profile). Draw to lot po punktach. Rysuje się ścieżkę na ekranie, a dron podąża po tej trasie na stałej wysokości lotu. Można ustawić kamerę tak, żeby nagrywała cały czas obraz przed sobą lub ustawić ją dowolnie.

 

Innymi ciekawymi funkcjami są: TapFly, Return to Home lub Gesture. Dzięki opcji Tapfly dron leci w kierunku zaznaczonym na ekranie podglądu. Return to Home zapisuje trasę przebytą przez drona i w razie braku zasięgu wraca tą samą trasą. Gdyby nie mógł wylądować, na przykład nad wodą, zawisa w powietrzu i przekazuje dane operatorowi. Gesture to opcja, dzięki której można wykonać selfie za pomocą gestykulacji rąk, nie używając platformy sterującej.

 

DJI Phantom 4 Pro może latać do 30 minut z maksymalną szybkością 72 km/h.  Maksymalny zasięg sterowania to 3,5 km.


 

 

DJI jako dron rolniczy

Drony znajdują swoje zastosowanie w rolnictwie. Nowocześni rolnicy potrafią docenić korzyści, jakie płyną z zastosowania tych urządzeń. Zobacz, jak mogą przysłużyć się rolnikowi.

Teledetekcja

Drony mogą gromadzić dane na temat stanu upraw. Możliwe jest użycie czujników optycznych, dzięki którym mierzy się ilość wody w ziemi i poziom azotu. W połączeniu z GPS można dokładnie określić zapotrzebowanie na herbicydy, pestycydy lub nawozy oraz kiedy powinno się je zastosować. Dron, który skanuje uprawy i zbiera dane, pozwala na skuteczna analizę danych. Pozwala zaoszczędzić czas i efektywniej wykorzystywać nawozy, środki ochrony roślin czy nasiona.

 

Dron pozwala zobaczyć rolnikowi w szybkim czasie, w jakim stanie są jego uprawy, oszacować straty, np. po nawałnicy lub przymrozkach. Nawet jeżeli nie jest w stanie zebrać specjalistycznych danych, to i tak pozwala na zaoszczędzenie czasu i pracy rolnika. Nie musi osobiście objeżdżać całego gospodarstwa. Może zebrać obraz za pomocą drona.

 

Dron umożliwia zebranie dowodów na powstałe straty. Nagranie stanu pól to niezbity dowód dla ubezpieczyciela, który powinien wypłacić odszkodowanie z tytułu strat. Nagranie umożliwia wyliczenie powierzchni pola dotkniętego stratami. Łatwo wyliczyć tę powierzchnię, jeżeli obraz obejmuje sąsiednie pola lub całe gospodarstwo. Takie obliczenia są znacznie trudniejsze do wykonania za pomocą ręcznych pomiarów.

Dron do mapowania pól

Dron może wykonać mapowanie pól. Może zebrać dane na temat temperatury podłoża, biomasy, niedoborów składnikowych oraz wiele innych. Drony są świetną alternatywą dla samolotów, czy satelity. Samoloty są zbyt kosztowne, a satelity podają błędne odczyty w przypadku zachmurzenia. Dron do mapowania pól jest stosunkowo mało kosztowny, a przy tym bardzo skuteczny.

 

Dron rolniczy może sprawdzić również stan budynków, ogrodzenia lub przesłać obraz z pastwisk. Rolnik w łatwy i szybki sposób może dowiedzieć się, czy nic się nie dzieje ze zwierzętami pasącymi się na łące. W razie ucieczki zwierzęcia, łatwo można je odnaleźć przy pomocy obrazu z drona. Rolnik może sprawdzić również stan dachów budynków gospodarstwa oraz zobaczyć czy ogrodzenie jest szczelne, czy pastuchy nie są poprzerywane itd.

Termowizja

Za pomocą dronów można przeprowadzić również kontrolę termowizyjną. Dron dla rolnictwa umożliwi sprawdzenie stanu cieplnego budynków i sprawdzenie gdzie znajdują się straty ciepła. W łatwy sposób rolnik może sprawdzić, gdzie należy wykonać poprawę ocieplenia budynku.

 

Termowizja pozwoli również na znalezienie zwierząt w nocy lub poszukiwania w gęstej roślinności. Dron pozwoli również sprawdzić, czy w gospodarstwie nie znajdują się kłusownicy. Termowizja pozwala dostrzec, które fragmenty pól narażone są na nisze termiczne, a rośliny są narażone na wymarzanie.

Inne zastosowania

Dron dla rolnictwa ma jeszcze wiele innych zastosowań. Rolnik może nagrać film, który stanowić będzie jego reklamę. Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza w przypadku gospodarstwa agroturystycznego. Zdjęcia pól i upraw mogą się przysłużyć przy składaniu wniosków o dotację lub w momencie sprzedaży lub dzierżawy pola. Dwa wyżej wymienione drony mogą spełnić większość wymienionych funkcji w gospodarstwie rolniczym. Drony rolnicze ułatwiają i usprawniają pracę. Dzięki zbieranym danym można podejmować szybkie i skuteczne decyzje. Praca jest bardziej efektywna, niż w przypadku stosowania tradycyjnych metod.

Zobacz ofertę DRONÓW klikając w poniższy  baner.

Dron

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany , aby pisać komentarze.